Relacja z XV Rajdu Rowerowego „Poznajemy okolice Jeziora Goczałkowickiego”

11 maja 2019 - 12 maja 2019

Relacja z XV Rajdu Rowerowego

POZNAJEMY OKOLICE JEZIORA GOCZAŁKOWICKIEGO”

– Otwarcie Sezonu Żeglarskiego 2019

W dniu 11.05.2019 miał miejsce XV Rajd Rowerowy “Poznajemy Okolice Jeziora Goczałkowickiego”

Impreza została przygotowana przez Oddział PTTK Ziemi Pszczyńskiej przy współudziale:

• Starostwa Powiatowego w Pszczynie,

• Gmina Goczałkowice

• Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu w Pszczynie,

• Klubu Turystyki Kolarskiej “Koło”

Całość koordynowana była przez przodowników turystyki kolarskiej zrzeszonych w Oddziale PTTK Ziemi Pszczyńskiej. Komandorem Rajdu był Kol. Janusz Czerwik, a Wice -komandorem Kol. Ludwik Urbańczyk

Rajd nie miał charakteru wyścigu sportowego – miał wymiar wyłącznie rekreacyjny.

Przypominamy, iż wszystkie cele i założenia Rajdu zostały zrealizowane, były to między innymi: zapoznanie uczestników z zagadnieniami ochrony przyrody, gdyż zbiornik Goczałkowicki objęty jest dyrektywą „ptasią” oraz środowiskową, które związane są z obszarem Natura 2000, który mówi między innymi o zrównoważonym wykorzystaniu terenu do uprawiania turystyki.

W naszym przypadku była to turystyka rowerowa, ale również intencją naszego spotkania było przypomnienie o idei żeglarskiego wykorzystania jeziora.

W Rajdzie wzięły udział grupy z klubów rowerowych PTTK oraz osoby indywidualne, z których wielu zarejestrowało się na miejscu startu Rajdu.

Do uczestnictwa w Rajdzie zgłosiły się następujące drużyny:

Klub Turystyki Kolarskiej PTTK „Wandrus” Żory

PTTK Jastrzębie Zdrój „Wiercipięta”

PTTK nr 11 „Chałupa” Andrychów – „Andrower”

oraz grupy osób indywidualnych.

Zgodnie z regulaminem rowerzyści przebyli następujące trasy:

Trasa I: Hotel PTTK Pszczyna –Goczałkowice – Zabrzeg – Landek – Chybie – Frelichów – Strumień – Wisła Mała – Wisła Wielka Ośrodek Żeglarski – Meta Rajdu. Długość trasy ok. 46 km.

Trasa II: Hotel PTTK Pszczyna – Łąka – Poręba – Radostowice – Kobielice –
Brzeźce – Wisła Wielka Ośrodek Żeglarski – Meta Rajdu. Długość trasy ok. 22 km.

Korzystając z dobrych warunków atmosferycznych wszystkie drużyny przebyły zaplanowane trasy.

Meta Rajdu znajdowała się w Wiśle Wielkiej w Ośrodku Żeglarskim Jacht Klubu Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego, gdzie na uczestników czekał ciepły posiłek oraz uroczyste rozdanie pamiątkowych dyplomów.

Specjalne podziękowania dla przodowników turystyki kolarskiej PTTK z Klubu Turystyki Kolarskiej „Koło” oraz dla przewodników terenowych zrzeszonych przy naszym Oddziale. Osoby te przygotowały trasy Rajdu oraz prowadziły poszczególne grupy na wyznaczonych trasach: Henryk Machała, Zbigniew Kloc, Teresa Kloc, Marian Jędrysik, Ludwik Urbańczyk, Janusz Czerwik.

Dziękujemy licznie przybyłym gościom, którzy przyjęli nasze zaproszenie i wzięli udział w uroczystym zakończeniu Rajdu.

Cieszy nas również fakt, że dołączyły osoby indywidualne, niezrzeszone, dzięki temu impreza nabrała cech Rajdu rodzinnego.

Po zakończeniu Rajdu Jacht Klub PTTK zorganizował otwarcie sezonu żeglarskiego oraz chrzest żeglarski, z relacją można zapoznać się na stronie www.jachtklub-pszczyna.pl

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom naszego XV Rajdu przedstawicielom klubów kolarskich PTTK oraz uczestnikom indywidualnym i zapraszamy do udziału w następnych imprezach turystycznych organizowanych przez nasz Oddział.

Z turystycznym pozdrowieniem:

Zarząd Oddziału PTTK Ziemi Pszczyńskiej