Sprawozdanie z XVIII Górskiego Rajdu Pieszego Młodzieży Powiatu Pszczyńskiego – 01.10.2016 r.

1 października 2016

Pszczyńska młodzież na górskich szlakach

SPRAWOZDANIE Z XVIII GÓRSKIEGO RAJDU PIESZEGO MŁODZIEŻY POWIATU PSZCZYŃSKIEGO – 01.10.2016 r.

BESKID ŻYWIECKI – SCHRONISKO PTTK NA PRZEGIBKU

W dniu 01.10.2016 (sobota) odbył się XVIII Górski Rajd Pieszy Młodzieży Powiatu Pszczyńskiego. Organizatorem rajdu był Oddział PTTK Ziemi Pszczyńskiej wraz z Kołem Przewodników Beskidzkich i Terenowych im. Haliny i Witolda Jakubowskich.

Do uczestnictwa w rajdzie zgłosiło się 19 drużyn, łącznie z opiekunami na mecie rajdu stawiły się 223 osoby.

Organizatorzy zapewnili transport autobusami do punktu wyjścia na szlaki, zgodnie z wybranymi przez uczestników trasami, skąd następnie wyznaczonymi szlakami turystycznymi
i pod kierunkiem przewodników górskich, młodzież udała się do Schroniska PTTK na Przegibku.

Uczestnicy rajdu wybrali i przemierzyli następujące trasy:

TRASA I

Rycerka Kolonia – Wielka Racza – Przegibek – Rycerka Kolnonia

czas przejścia 6 godzin

TRASA IV

Soblówka – Przełęcz Kotarz – Rycerzowa – Przegibek – Rycerka Kolonia

czas przejścia 4 godziny

TRASA V

Soblówka – Przełęcz Przysłop – Rycerzowa Przegibek – Rycerka Kolonia

czas przejścia 4,5 godziny

Drużyny rajdowe składały się z uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Pszczyńskiego. Podczas kilkugodzinnego marszu drużyny rozwiązywały quiz na temat topografii, historii oraz przyrody Beskidu Żywieckiego. O klasyfikacji na mecie decydował uzyskany wynik quizu. Oto klasyfikacja drużyn:

w kategorii szkół podstawowych w quizie wzięły udział 4 drużyny, zwyciężyły:
I miejsce: Szkoła Podstawowa nr 3 w Pszczynie „Świstaki”

II miejsce: Szkoła Podstawowa nr 9 w Łące „ Motylki z Łąki”

w kategorii szkół gimnazjalnych na 9 drużyn biorących udział w tej kategorii, zwyciężyły:
I miejsce: Publiczne Gimnazjum nr 3 w Pszczynie „Alpiniści”

II miejsce: Zespół Szkół nr 1 Publiczne Gimnazjum nr 2 w Pszczynie „Beskid Team”
w kategorii szkół ponadgimnazjalnych udział wzięły cztery drużyny, zwyciężyły:

I miejsce: Stowarzyszenie SKSiTGiN „Wichura”

II miejsce: POPP&UKST Diablak GR. I

Każda drużyna otrzymała pamiątkowy dyplom za udział w rajdzie. Zwycięskie drużyny otrzymały dyplomy za zajęcie poszczególnych miejsc oraz nagrody ufundowane przez organizatorów (sprzęt sportowo – turystyczny). Łącznie nagrodzono 60 osób.

Zarząd Oddziału PTTK Ziemi Pszczyńskiej dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i obsługi XVIII Górskiego Rajdu Pieszego młodzieży powiatu Pszczyńskiego:
– Przewodnikom górskim oraz przodownikom GOT zrzeszonych w Kole Przewodników im. Haliny i Witolda Jakubowskich przy Oddziale PTTK Ziemi Pszczyńskiej, którzy jak co roku zajęli się prowadzeniem grup na poszczególnych trasach rajdu,
– komandorowi rajdu Zbigniewowi Kloc oraz Teresie Kloc za przygotowanie pytań do tegorocznego quizu,
oraz współorganizatorom Powiatowi Pszczyńskiemu, Miejskiemu Ośrodkowi Rekreacji i Sportu oraz Urzędowi Gminy Goczałkowice Zdrój.

Serdecznie pozdrawiamy wszystkich uczestników naszego XVIII Rajdu oraz dziękujemy ich opiekunom – nauczycielom i zapraszamy do udziału w następnych imprezach turystycznych organizowanych przez nasz Oddział.

Z turystycznym pozdrowieniem:
Zarząd Oddziału PTTK Ziemi Pszczyńskiej