Fotorelacja – 40 Rajd PTTK po Ziemi Pszczyńskiej – 500 LAT REFORMACJI NA ZIEMIACH PSZCZYŃSKICH 10.06.2017

10 czerwca 2017

ODDZIAŁ PTTK ZIEMI PSZCZYŃSKIEJ

zorganizował

40 Rajd PTTK po Ziemi Pszczyńskiej

„500 LAT REFORMACJI NA ZIEMI PSZCZYŃSKIEJ”

10 czerwiec 2017

10 czerwca bieżącego roku odbył się 40 Rajd po Ziemi Pszczyńskiej organizowany przez Oddział PTTK Ziemi Pszczyńskiej. W tym przedsięwzięciu wspierali nas Starostwo Powiatowe w Pszczynie, Urząd Gminy Goczałkowice, Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu w Pszczynie oraz Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pszczynie.

Ze względu na 500 rocznicę Reformacji tematem tegorocznego Rajdu była historia i dzień dzisiejszy Ewangelików na Ziemi Pszczyńskiej. W tegorocznym rajdzie wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych, gimnazjalnych Powiatu Pszczyńskiego wraz z opiekunami oraz osoby indywidualne wraz z obsługą rajdu było to łącznie około 160 osób. Uczestnicy rajdu mieli do wyboru trasę pieszą (gra uliczna), która swoim zasięgiem obejmowała teren miasta Pszczyna oraz trasy rowerowe.

Trasa piesza przeznaczona była dla uczniów klas V i VI szkół podstawowych. Rozpoczęli oni udział w Rajdzie od wysłuchania krótkiego wykładu prowadzonego przez proboszcza Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pszczynie. Po wysłuchanym wykładzie przeprowadzony został quiz. Następnym punktem programu było dotarcie na podstawie mapy do punktów na terenie miasta związanych z tematem Rajdu.

Trasa rowerowa przeznaczona była dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Prowadziła ona z Pszczyny przez Porębę, Brzeźce do Studzionki, gdzie uczestnicy odwiedzili kościół ewangelicko – augsburski i wysłuchali jego historii. Droga powrotna prowadziła przez Wisłę Małą, Wisłę Wielką i Łąkę. Po powrocie do Pszczyny kolarze wzięli udział w wykładzie i quizie w kościele ewangelickim.

Rajd nie miał charakteru wyścigu sportowego miał wymiar wyłącznie rekreacyjny. O kolejności na mecie decydowało zrealizowanie zadań w formie quizu czyli wiedza uczestników. Całość przedsięwzięcia koordynowana była przez Przewodników z Koła Przewodników PTTK im. Haliny i Witolda Jakubowskich w Pszczynie oraz Przodowników Turystyki Kolarskiej KTK „Koło” przy Oddziale PTTK Ziemi Pszczyńskiej.

Komandorami rajdu byli Zbigniew Kloc oraz Ludwik Urbańczyk.

W rajdzie łącznie wzięło udział 15 drużyn ze szkół Powiatu Pszczyńskiego:

• Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie „Radość” opiekun: Danuta Abramowicz – Heczko
  • 2 drużyny ZSP nr 9 w Łące : „ Sztachetki z Łąki” z opiekunem Anną Kuś oraz drużyna „Łąckie Gizdy” pod opieką Kingi Danisz
  • ZSP w Studzienicach „ Studzienickie Beboki” opiekun: Agnieszka Chlebek – Rolska
  • SP nr 12 w Studzionce „Zakochani w Pszczynie” opiekun: Katarzyna Idus
  • PG nr 4 w Pszczynie SKKT „Czwórka” opiekun: Krzysztof Wawrzyczek
  • 3 drużyny z SP nr 1 w Pszczynie SKKT „Dreptej” : „Chochliki” z opiekunem Pyrtek Jolanta, „Dobry Pomarańczowy Team” z opiekunem Dominiką Gruszką oraz „Dreptusie” z Jadwigą Piasecką – Matuszek
  • 5 drużyn SKSiTGiN „Wichura” : „ Himalaiści” z opiekunem Joanną Rozmus – Cader„ Alpiniści” z opiekunem Krzysztofem Wieczorkiem, „Taternicy” z opiekunem Maciejem Caderem, „ Sudeciaki” z opiekunem Aleksandrą Smołką oraz „Bieszczadzki” pod opieką Tadeusza Przybylskiego.
  • SP nr 2 w Pszczynie „Dwójkowicze”

Zadania quizu przygotowane były przez Koleżankę Teresę Kloc oraz Zbigniewa Kloc.

Trasy piesze i rowerowe biegnące przez Ziemię Pszczyńską przygotowane i wyznaczone w terenie przez Przewodników z Koła Przewodników PTTK im. Haliny i Witolda Jakubowskich w Pszczynie oraz Przodowników Turystyki Kolarskiej KTK „Koło” przy Oddziale PTTK Ziemi Pszczyńskiej. Wszystkie grupy piesze rozpoczęły Rajd na Rynku, a grupy rowerowe wyruszyły spod Hotelu PTTK przy ulicy Bogedaina każda z grup otrzymała mapkę miasta Pszczyna z zaznaczonymi na niej punktami w których znajdowały się zagadki. Poprawne rozwiązanie skutkowało otrzymaniem punktu. Punkty decydowały o zajmowanym przez uczestników miejscu. Metą Rajdu również był obiekt naszego hotelu.

Na trasie pieszej

• I miejsce zajęła drużyna „Zakochani w Pszczynie” reprezentująca Szkołę Podstawową nr 12 w Studzionce.
  • II zajęła drużyna „Taternicy” reprezentująca Stowarzyszenie Wichura.
  • III miejsce zajęły drużyny: „Dobry Pomarańczowy Team” reprezentująca Szkołę Podstawową nr 1 w Pszczynie, „Radość” reprezentująca POPP oraz „Sztachetki z Łąki” reprezentująca Szkołę Podstawową nr 9 w Łące.

Na trasie rowerowej

• I miejsce zajęła drużyna „Himalaiści” reprezentująca Stowarzyszenie Wichura.
  • II miejsce przypadło drużynie reprezentującej Gimnazjum nr 4 w Pszczynie.
  • III miejsce zajęła drużyna „Alpiniści” reprezentująca Stowarzyszenie Wichura.

W sumie nagrodzono 8 drużyn (łącznie około 80 osób).

Nagrodami dla nich był sprzęt sportowy i przydatny ekwipunek turystyczny.

Wszyscy zgłoszeni uczestnicy otrzymali znaczki rajdowe oraz pamiątkowe dyplomy za uczestnictwo w rajdzie.

Gratulujemy zwycięzcom. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział.

Nagrodzenie i wyróżnienie biorącej udział młodzieży było możliwe dzięki pomocy

i wsparciu wszystkich współorganizatorów imprezy, którym Zarząd Oddziału PTTK Ziemi Pszczyńskiej tą drogą dziękuje. Organizatorzy składają również podziękowanie wszystkim kolegom przewodnikom m. in. Teresie Kloc oraz Zbigniewowi Kloc za organizację rajdu oraz przygotowanie quizu, opiekunom grup rajdowych i opiekunom szkolnych SKKT, a w szczególności przewodnikom i przodownikom turystyki kolarskiej zrzeszonym w naszym Klubie Rowerowym “Koło”, którzy aktywnie włączyli się w przygotowanie i obsługę rajdu.

Z turystycznym pozdrowieniem,

Zarząd Oddziału PTTK Ziemi Pszczyńskiej