Relacja z IV Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego O Tytuł „Przewodnik – Krasomówca” 25-26.03.2017

RELACJA Z IV OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU KRASOMÓWCZEGO
O TYTUŁ „PRZEWODNIK – KRASOMÓWCA”

W dniach 24-26 marca 2017 roku w Pszczynie odbył się IV Konkurs Krasomówczy o tytuł „Przewodnik – Krasomówca”. Organizatorem tego wydarzenia był :
Oddział PTTK Ziemi Pszczyńskiej
Muzeum Zamkowe w Pszczynie
Krajowy Samorząd Przewodników Turystycznych PTTK
Samorząd Przewodników Turystycznych PTTK woj. śląskiego
Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych zrzeszone w naszym oddziale

Honorowym Patronatem imprezę objął m. in. :
Wojciech Saługa – Marszałek Województwa Śląskiego,
prof. dr hab. Andrzej Markowski –przewodniczący Rady Języka Polskiego PAN
Roman Bargieł – prezes Zarządu Głównego PTTK
Paweł Sadza – starosta pszczyński
Dariusz Skrobol – burmistrz Pszczyny

Przesłuchania eliminacyjne, do których przystąpiło 15 przewodników z prawie całego kraju: Warszawy, Sulejówka, Krakowa, Łodzi, Białegostoku, Dęblina, Zamościa, Kwidzyna, Gdyni, Międzyzdrojów, Chorzowa, Katowic i Pszczyny – nasze koło reprezentowała Alicja Matusiak, odbyły się w Sali Audiowizualnej Stajni Książęcych Muzeum Zamkowego w Pszczynie.

W pierwszym dniu po wysłuchaniu wszystkich wystąpień Jury do którego weszli m.in. laureaci poprzednich konkursów, wytypowało pięciu przewodników, którzy zmierzyli się o ten zaszczytny w środowisku przewodnickim tytuł „Przewodnik – Krasomówca”. Następnego dnia tj. 26 marca przy wypełnionej Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego wystąpili laureaci eliminacji: Jacek Kaczmarek z Sulejówka, Iwona Zinkiewicz z Białegostoku, Alicja Matusiak z Pszczyny, Anna Kuczmarska z Gdyni i Włodzimierz Dembiński z Warszawy. W finałowych zmaganiach zwyciężył Włodzimierz Dembiński, który swoim wystąpieniem na temat „Sportu w Warszawie do 1939 roku”wyprzedził minimalnie swoich rywali i uzyskał tytuł „Przewodnik – Krasomówca”.

Pozostałe miejsca zajęli:

Iwona Zinkiewicz

Anna Kuczmarska

Alicja Matusiak

Jacek Kaczmarek

Przedstawicielka Pszczyny koleżanka Alicja Matusiak ujęła widzów pięknym tematem „Z audiencją u Mości Królowej” gdzie za ową Królowa obrała dominujący w Beskidzie Żywieckim masyw Babiej Góry. Przy aplauzie całej sali została obdarowana nagrodą publiczności – wspaniałą rzeźbą drewnianej św. Barbary ufundowanej przez władze Istebnej.

Warto dodać iż, podczas tego konkursu wystąpiły laureatki Szkolnego Konkursu Krasomówczego, który odbył się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego 17 marca br. Karolina Olszowiec i Julia Dwornik, które brawurowo przedstawiły swój temat „Legendę o Klimczoku” i „Cudze chwalicie – swego nie znacie”, za które otrzymały ogromne brawa.

Miłym przerywnikiem był moment dekoracji trzech seniorów przewodnictwa: Felicję Wojtyłę i Czesława Szindlera z Pszczyny oraz Emilię Zajdok z Katowic Odznaka Honorową „Przewodnik Turystyczny Województwa Śląskiego”

Organizatorzy dziękują serdecznie wszystkim, którzy podjęli się pomocy i pracowali w trakcie konkursu, a w szczególności członkom jury w składzie Jacek Delert – przewodniczący
Maria Kopeć
Katarzyna Sylwestrzak
Małgorzata Wójcik
Weronika Zawisza-Grzanka
Andrzej Konarski
Zbigniew Kloc
oraz członkom sekretariatu konkursu Witoldowi Brolowi, Marii Łapińskiej oraz Helenie Witkowskiej.

Serdecznie dziękujemy kol. Henrykowi Skrobolowi, który przygotował program krajoznawczy oraz oprowadzał uczestników po zabytkach naszego regionu.
Kolega Ryszard Ziernicki – Przewodniczący Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK woj. śląskiego wywiązał się znakomicie z trudnego zadania jakim było prowadzenie całości naszego wydarzenia.

Zarząd Oddziału PTTK Ziemi Pszczyńskiej

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:

Zdjęcia: kol. Jacek Czober