Relacja z Powiatowego Konkursu Krajoznawczo – Turystycznego „Nasze Beskidy” 12.05.2017

12 maja 2017

W piątek 12 maja 2017 roku odbył się Powiatowy Konkurs Krajoznawczo-Turystyczny „Nasze Beskidy” zorganizowany przez Koło Przewodników Beskidzkich i Terenowych mi. Haliny i Witolda Jakubowskich przy Oddziale PTTK Ziemi Pszczyńskiej.

Patronatem honorowym konkurs objął Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol. Organizację Konkursu wsparło również Starostwo Powiatowe w Pszczynie i Hurtownia Elektryczna BAUHERR w Pszczynie.

Głównym celem konkursu było zachęcenie dzieci i młodzieży do zdobywania wiadomości na temat Beskidu Śląskiego, Małego i Żywieckiego oraz propagowanie wiedzy związanej z uprawianiem kwalifikowanej turystyki górskiej, jej bezpieczeństwem i kulturą. Uczestnicy byli podzieleni na trzy kategorie wiekowe: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Pytania konkursowe były podzielone na dwie części. Pierwsza część dotyczyła wiedzy potrzebnej do bezpiecznego uprawiania górskiej turystyki kwalifikowanej, a w szczególności zasad bezpieczeństwa w górach, kulturalnego zachowania na szlakach turystycznych, wyposażenia każdego turysty, posługiwania się mapą i przewodnikami. W drugiej część uczestnicy odpowiadali na pytania związane z obszarem, którego dotyczył konkurs. Ze względu na 500 rocznicę Reformacji jej tematem byli ewangelicy na terenie Beskidu Śląskiego.

W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęła Karolina Olszowiec reprezentująca Szkołę Podstawową nr 10 w Piasku. W kategorii gimnazjów zwyciężył Wojciech Liszka reprezentujący Stowarzyszenie „Wichura”. W kategorii szkół ponadgimnazjalnych na pytania konkursowe najlepiej odpowiedziała Kinga Nowak reprezentująca również Stowarzyszenie „Wichura”.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i ich opiekunom za udział w konkursie. Gratulujemy zwycięzcom. Serdeczne podziękowania dla fundatorów nagród oraz osób zaangażowanych w przygotowanie i przeprowadzenie konkursu.

Już teraz zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w drugiej edycji konkursu w przyszłym roku. Ze względu na 100 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę część krajoznawcza będzie związana z kształtowaniem się granic nowo powstającego państwa na terenie Beskidów.

Prezes Koła Przewodników

Zbigniew Kloc

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z konkursu:

Zdjęcia: Z. Kloc

12 maja 2017