Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Relacja z VIII Rowerowego Rajdu Szlakiem Ewakuacji Więźniów Oświęcimskich

20 stycznia 2019


 

VIII Rowerowy Rajd Szlakiem Ewakuacji Więźniów Oświęcimskich

– w 74. rocznice Marszu Śmierci

Relacja z Rajdu Rowerowego Szlakiem Ewakuacji Więźniów Oświęcimskich

W niedzielę 20 stycznia 2019 roku Oddział PTTK Ziemi Pszczyńskiej wraz z Klubem Turystyki Kolarskiej „Koło”, zorganizował rajd rowerowy upamiętniający 74. rocznicę „Marszu Śmierci” Więźniów Oświęcimskich.

Jedenastoosobowa grupa rowerzystów przy bezwietrznej, lekko mroźnej pogodzie przejechała 21 kilometrową trasę ze Studzionki do Jastrzębia-Zdroju, ku pamięci wszystkich którzy nie przeżyli tamtych tragicznych wydarzeń w styczniu 1945 roku, w kontekście przypomnienia o faktach które miały miejsce na naszym terenie w tamtym okresie.

Na trasie naszego rajdu znajdowały się cztery miejsca pamięci Ofiar „Marszu Śmierci”:

  • Mogiła z nagrobkiem kryjąca szczątki osiemnastu więźniów rozstrzelanych na odcinku trasy pomiędzy miejscowościami Brzeźce a Pawłowice na Cmentarzu Parafialnym w Studzionce.
  • Mogiła z nagrobkiem 11 ewakuowanych więźniów KL Auschwitz na Cmentarzu w miejscowości Bzie Zameckie.
  • Pomnik ku czci 35 ofiar, które poniosły śmierć w trakcie marszu ewakuacyjnego więźniów z Obozu Koncentracyjnego Oświęcim w 1945 roku przy kościele Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Jastrzębiu-Zdroju.
  • Pomnik na terenie byłego uzdrowiska w Jastrzębiu-Zdroju, miejsce upamiętnienia męczeńskiej śmierci 15 więźniów KL Auschwitz-Birkenau w czasie ewakuacji obozu od 19 do 20 stycznia 1945 r z Oświęcimia do Wodzisławia.

Uczestnikom rajdu serdecznie dziękujemy za udział.

Zdjęcia z rajdu:

Zdjęcia: H. Machała

 

Szczegóły

Data:
20 stycznia 2019