XI Rowerowy Rajd Szlakiem Ewakuacji Więźniów Oświęcimskich „Marszu Śmierci”

22 stycznia 2023

Oddział PTTK Ziemi Pszczyńskiej i Klub Turystyki Kolarskiej” KOŁO” zaprasza na:

XI Rowerowy Rajd Szlakiem Ewakuacji Więźniów Oświęcimskich „Marszu Śmierci”

22.01.2023 r. (niedziela)

Trasa Rajdu Rowerowego:

Pszczyna – Brzeźce – Studzionka – Pawłowice – Bzie Zameckie – Jastrzębie Zdrój – powrót do Pszczyny

Długość trasy – 57 kilometrów

Rozpoczęcie rajdu o godzinie 9:30 z pszczyńskiego rynku.

Na miejsce startu uczestnicy przyjeżdżają indywidualnie

– Uczestnicy biorą udział w imprezie na własną odpowiedzialność.

– Trasę rajdu uczestnicy przejeżdżają rowerami indywidualnie.

Marsz ewakuacyjny więźniów KL Auschwitz odbył się na 63 kilometrowej trasie z Oświęcimia do Wodzisławia Śląskiego. 17 stycznia 1945 roku w Obozie KL Auschwitz zarządzono ewakuację około 56 tysięcy więźniów. W tym czasie zima była śnieżna i mroźna. Na samej trasie marszu naliczono około 600 ciał więźniów zamordowanych przez hitlerowców lub zmarłych z wycieńczenia i zimna, nie licząc osób zamordowanych przez hitlerowców w miejscach masowych egzekucji i poza samą trasą marszu. Na stację kolejową w Wodzisławiu Śląskim więźniowie dotarli pomiędzy 19 a 23 stycznia 1945 roku.

Na trasie rajdu znajdują się miejsca pamięci tamtych wydarzeń:

•   Mogiła na cmentarzu Św. Krzyża przy ul. Żorskiej w Pszczynie.
  • W miejscowości Brzeźce na cmentarzu parafialnym mogiła zbiorowa 18 ofiar oświęcimsko – wodzisławskiego marszu śmierci.
  • W miejscowości Studzionka na cmentarzu parafialnym mogiła z nagrobkiem kryjąca szczątki 18 więźniów oświęcimskich rozstrzelanych na odcinku trasy Brzeźce – Pawłowice.

• W Pawłowicach mogiła zbiorowa na cmentarzu przy kościele.

• Jastrzębie Zdrój Bzie Zameckie cmentarz przy kościele- mogiła zbiorowa, obelisk.

• Jastrzębie Zdrój Jastrzębie Górne teren przed Sanktuarium pw. Św. Katarzyny- pomnik mogiła

Nasz rajd rowerowy organizowany jest ku pamięci wszystkich którzy nie przeżyli tamtych tragicznych wydarzeń w styczniu 1945 roku, w kontekście przypomnienia o faktach które miały miejsce na naszym terenie w tamtym okresie.

Pamięć o ofiarach tamtych wydarzeń jest po prostu naszym obowiązkiem.

Informacja i zapisy: Biuro PTTK w poniedziałki w godzinach od 14:00 do 17:00 oraz w czwartki od 13:00 do 17:00  tel. 32 210 35 30; 692 005 673 oraz kolega Stanisław Kozik tel. 509 724 790

Ubezpieczenie we własnym zakresie (członkowie PTTK są ubezpieczeni z racji opłaconej składki). Organizator nie bierze żadnej odpowiedzialności za wypadki powstałe w czasie rajdu oraz za szkody wynikłe w stosunku do uczestników rajdu i osób trzecich. Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany trasy bądź odwołania rajdu. Impreza nie ma charakteru komercyjnego i odbywa się na zasadzie samoorganizacji osób w niej uczestniczących, którą koordynuje Oddział PTTK Ziemi Pszczyńskiej.

22 stycznia 2023