Relacja z XIV Rajdu Rowerowego PTTK „Poznajemy Okolice Jeziora Goczałkowickiego”

12 maja 2018

Relacja z XIV Rajdu Rowerowego

POZNAJEMY OKOLICE JEZIORA GOCZAŁKOWICKIEGO”

Otwarcie Sezonu Żeglarskiego 2018

12.05.2018 r.

W dniu 12.05.2018 miał miejsce XIV Rajd Rowerowy “Poznajemy Okolice Jeziora Goczałkowickiego”

Impreza została przygotowana przez Oddział PTTK Ziemi Pszczyńskiej przy współudziale:

• Starostwa Powiatowego w Pszczynie,

• Gmina Goczałkowice

• Miejskiego Ośrodka Rekreacji i Sportu w Pszczynie,

• Klubu Turystyki Kolarskiej “Koło”

Całość koordynowana była przez przodowników turystyki kolarskiej zrzeszonych w Oddziale PTTK Ziemi Pszczyńskiej. Komandorem Rajdu był Kol. Ludwik Urbańczyk, a Wice-komandorem Kol. Zbigniew Kloc

Rajd nie miał charakteru wyścigu sportowego – miał wymiar wyłącznie rekreacyjny.

Przypominamy, iż wszystkie cele i założenia Rajdu zostały zrealizowane, były to między innymi: zapoznanie uczestników z zagadnieniami ochrony przyrody, gdyż zbiornik Goczałkowicki objęty jest dyrektywą „ptasią” oraz środowiskową, które związane są z obszarem Natura 2000, który mówi między innymi o zrównoważonym wykorzystaniu terenu do uprawiania turystyki.

W naszym przypadku była to turystyka rowerowa, ale również intencją naszego spotkania było przypomnienie o idei żeglarskiego wykorzystania jeziora.

W Rajdzie wzięły udział drużyny składające się z ok 10 osób i opiekuna, grupy ze szkół powiatu pszczyńskiego, z klubów rowerowych PTTK oraz osoby indywidualne, z których wielu zarejestrowało się na miejscu startu Rajdu. W sumie 120 uczestników w większości z powiatu pszczyńskiego.

Do uczestnictwa w Rajdzie zgłosiły się następujące drużyny:

PZS nr 1 „Samochodówka”

Szkolny Klub Krajoznawczo-Turystyczny „Wichura”

Szkolny Klub Krajoznawczo-Turystyczny „Wichura II”

Grupa młodzieży szkolnej „Turyści”

Klub Turystyki Kolarskiej PTTK „Wandrus” Żory

PTTK Jastrzębie Zdrój Koło „Wiercipięta”

Grupa „Ogrody Kapiasa”

oraz grupy osób indywidualnych.

Zgodnie z regulaminem rowerzyści przebyli następujące trasy rowerowe :

Trasa I: Hotel PTTK Pszczyna –Goczałkowice – Zabrzeg – Chybie – Frelichów – Strumień – – Studzionka – Wisła Wielka Ośrodek Żeglarski – Meta Rajdu. Długość trasy ok. 45 km.

Trasa II: Hotel PTTK Pszczyna – Goczałkowice-Zdrój – Zabrzeg – Goczałkowice –
Łąka – Wisła Wielka Ośrodek Żeglarski – Meta Rajdu. Długość trasy ok. 30 km.

Korzystając z dobrych warunków atmosferycznych wszystkie drużyny przebyły zaplanowane trasy. Meta Rajdu znajdowała się w Wiśle Wielkiej w Ośrodku Żeglarskim Jacht Klubu Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego, gdzie na uczestników czekał ciepły posiłek oraz uroczyste rozdanie pamiątkowych dyplomów.

Specjalne podziękowania dla przodowników turystyki kolarskiej PTTK z Klubu Turystyki Kolarskiej „Koło” oraz dla przewodników terenowych zrzeszonych przy naszym Oddziale. Osoby te przygotowały trasy Rajdu oraz prowadziły poszczególne grupy na wyznaczonych trasach: Zbigniew Kloc, Teresa Kloc, Krzysztof Wawrzyczek, Marian Jędrysik, Henryk Machała, Ludwik Urbańczyk, Regina Kania, Janusz Czerwik, Stanisław Kozik.

Dziękujemy licznie przybyłym gościom, którzy przyjęli nasze zaproszenie i wzięli udział w uroczystym zakończeniu Rajdu.

Cieszy nas również fakt, że dołączyły osoby indywidualne, niezrzeszone, dzięki temu impreza nabrała cech Rajdu rodzinnego.

Po zakończeniu Rajdu Jacht Klub PTTK zorganizował otwarcie sezonu żeglarskiego oraz chrzest żeglarski, z relacją można zapoznać się na stronie www.jachtklub-pszczyna.pl

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom naszego XIV Rajdu oraz opiekunom – nauczycielom, przedstawicielom klubów kolarskich PTTK oraz uczestnikom indywidualnym i zapraszamy do udziału w następnych imprezach turystycznych organizowanych przez nasz Oddział.

Z turystycznym pozdrowieniem:

Zarząd Oddziału PTTK Ziemi Pszczyńskiej