Relacja z XIX Górskiego Rajdu Pieszo Młodzieżowego Powiatu Pszczyńskiego „Do Źródeł Olzy”

30 września 2017

Pszczyńska młodzież na górskich szlakach”

SPRAWOZDANIE Z XIX GÓRSKIEGO RAJDU PIESZEGO MŁODZIEŻY POWIATU PSZCZYŃSKIEGO – 30.09.2017 r.

BESKID ŚLĄSKI – „DO ŹRÓDEŁ OLZY 2017”

W dniu 30.09.2017 (sobota) odbył się XIX Górski Rajd Pieszy Młodzieży Powiatu Pszczyńskiego. Organizatorem rajdu był Oddział PTTK Ziemi Pszczyńskiej wraz z Kołem Przewodników Beskidzkich i Terenowych im. Haliny i Witolda Jakubowskich.

Do uczestnictwa w rajdzie zgłosiły się 24 drużyny, łącznie z opiekunami i obsługą rajdu na mecie rajdu stawiło się 250 osób.

Uczestnicy rajdu wybrali i przemierzyli następujące trasy:

• TRASA I

ŁABAJÓW – STOŻEK WIELKI SCHRONISKO PTTK – KICZORY – KUBALONKA – STECÓWKA – ISTEBNA ZAOLZIE – META RAJDU

czas przejścia 5 godzin

• TRASA II

WISŁA CZARNE ( FOJTULA ) – BARANIA GÓRA – SCHRONISKO PTTK NA PRZYSŁOPIU – KAROLÓWKA – PIETRASZOWKA – META RAJDU \

czas przejścia 5 godzin

• TRASA III

KONIAKÓW KOCZY ZAMEK – TYNIOK – PIETRASZONKA – META RAJDU

czas przejścia 3 godziny

• TRASA V

KAMESZNICA DURAJE – KAROLÓWKA – PIETRASZONKA – STECÓWKA – META RAJDU

czas przejścia 4 godziny

Organizatorzy rajdu zapewnili transport autobusami ze szkół do punktu wyjścia na szlaki zgodnie z wybranymi przez uczestników trasami, skąd następnie wyznaczonymi szlakami turystycznymi i pod kierunkiem przewodników górskich, młodzież udała się metę rajdu, która znajdowała się w Ośrodku „Maria” Istebnej Zaolziu. Na mecie na wszystkich uczestników rajdu czekało rozpalone ognisko, kiełbaski z dodatkami oraz ciepła herbata.

Drużyny rajdowe składały się z uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu pszczyńskiego. Około godziny 15:00 został przeprowadzony quiz na temat Beskidu Śląskiego oraz zasad bezpiecznego poruszania się w górach. Każda z drużyn wyznaczyła trzech swoich reprezentantów, którzy ustnie odpowiadali na wylosowane pytania.

Oto klasyfikacja drużyn:

w kategorii szkół podstawowych w quizie zwyciężyły następujące drużyny, które otrzymały nagrody:
I miejsce: Stowarzyszenie SKSiTGiN „Wichura” – SP nr 3 w Pszczynie „SUDECIAKI” pod opieką Pana Macieja Cadera

II miejsce: Szkoła Podstawowa nr 2 w Pszczynie „ Wędrowne Muflony” pod opieką Pani Lidii Pośpiech

III miejsce: Szkoła Podstawowa nr 1 w Pszczynie „Jedynkowicze” pod opieką Pani Anny Krawczyk

III miejsce: Szkoła Podstawowa nr 9 w Łące „ Zozolaki” pod opieką Pani Teresy Krawieczek

W kategorii szkół ponadpodstawowych za zdobycie I miejsca drużyna otrzymała nagrody rzeczowe, a drużyny zajmujące II i III miejsce otrzymały pamiątkowe dyplomy:

I miejsce: Szkoła Podstawowa nr 12 w Studzionce – grupa gimnazjalna „Przeminęło z wiatrem” pod opieką Pana Jakuba Bonikowskiego

II miejsce: Uczniowski Klub Sportowo – Turystyczny „Diablak” z Pszczyny „Diablak I” pod opieką Pana Artura Wojciecha.

III miejsce: Uczniowski Klub Sportowo – Turystyczny „Diablak” z Pszczyny „Diablak II” pod opieką Pana Daniela Brudny.

Szkolne Koło Krajoznawczo -Turystyczne PTTK „Turyści” z Zespołu Szkół nr 3 w Pszczynie im. Janusza Korczaka pod opieką Pani Małgorzaty Rok, otrzymało nagrody Zarządu Oddziału PTTK Ziemi Pszczyńskiej za całokształt działań na rzecz propagowania turystyki wśród młodzieży.

Członkom SKKT „Wichura” zostały uroczyście wręczone 3 srebrne odznaki GOT i jedna Popularna.

Każda drużyna otrzymała pamiątkowy dyplom za udział w rajdzie. Zwycięskie drużyny otrzymały dyplomy za zajęcie poszczególnych miejsc oraz nagrody ufundowane przez organizatorów (sprzęt sportowo – turystyczny). Łącznie nagrodzono 50 osób.

Zarząd Oddziału PTTK Ziemi Pszczyńskiej dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i obsługi XIX Górskiego Rajdu Pieszego młodzieży powiatu Pszczyńskiego:

• Przewodnikom górskim oraz przodownikom GOT zrzeszonych w Kole Przewodników im. Haliny i Witolda Jakubowskich przy Oddziale PTTK Ziemi Pszczyńskiej, którzy jak co roku zajęli się prowadzeniem grup na poszczególnych trasach rajdu.
  • Nauczycielom – opiekunom grup rajdowych.
  • Komandorowi rajdu Zbigniewowi Kloc
  • Szczególne podziękowania należą się Pani Teresie Kloc za przygotowanie i przeprowadzenie quizu turystyczno – krajoznawczego. W tegorocznej edycji miał on nowatorski kształt, który pozwolił wyłonić zwycięzców.
  • Podziękowania kierujemy przede wszystkim do młodzieży szkolnej i zapraszamy do udziału w następnych imprezach turystycznych organizowanych przez nasz Oddział.

Z turystycznym pozdrowieniem:
Zarząd Oddziału PTTK Ziemi Pszczyńskiej

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z rajdu !!

Zdjęcia: Kol. J. Czerwik oraz T. Kloc

30 września 2017