Relacja z V Jubileuszowego Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego o tytuł „Przewodnik – Krasomówca”

6 kwietnia 2018 - 8 kwietnia 2018

V  OGÓLNOPOLSKI KONKURS KRASOMÓWCZY

O TYTUŁ „PRZEWODNIK – KRASOMÓWCA”

W pięknej scenerii wypełnionej miłośnikami pięknego przekazu przewodnickiego Sali Lustrzanej Pałacu w Pszczynie – 8 kwietnia 2018 roku odbył się finał V Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego. Jury po sobotnich przesłuchaniach, do których stanęło 11 uczestników reprezentujących środowiska przewodnickie m.in. z Sandomierza, Międzyzdrojów, Warszawy, Zakopanego, Poznania, Zabrza, Sosnowca, Katowic, Pszczyny zaprosiło na finałową prezentację 5 zawodników, którzy przygotowali następujące prezentacje:

Ewa Jagielska /Poznań/ – „Powstanie Wielkopolskie – bohaterowie drugiego planu”

Stanisław Apostoł /Zakopane/ – „Cmentarz na Pęksowym Brzysku w Zakopanem”

Konrad Kołakowski /Zabrze/ – „Górnik Zabrze to nie tylko klub, to wizytówka i duma miasta”

Alicja Matusiak /Pszczyna/ – „Piękna reformatorka – Daisy”

Renata Stawowy /Sandomierz/- „Sandomierz – miasto skarbów, tajemniczych historii

i cudownych zjawisk”

Po wnikliwej ocenie i przy aplauzie zgromadzonej widowni Mistrzem Przewodnickiego Krasomówstwa został Konrad Kołakowski z Zabrza.

Główną nagrodę prezesa Zarządu Głównego PTTK wręczył osobiście prezes Jacek Potocki. Laureat otrzymał jeszcze dodatkowe nagrody m.in. burmistrza Pszczyny – monografia naszego miasta, wycieczkę krajoznawczą „Dolina Dunaju” w Austrii itd.

Kolejne miejsca zajęli:

2. Alicja Matusiak z Pszczyny,

3. Ewa Jagielska z Poznania,

4. Renata Stawowy z Sandomierza,

5. Stanisław Apostoł z Zakopanego.

Tradycyjnie publiczność wytypowała do swojej nagrody – Nagrodę Publiczności, Alicję Matusiak z Pszczyny, a była nią okazała drewniana rzeźba, którą ufundował wójt Istebnej, a wręczył ją wice wójt Józef Polok.

Finaliści otrzymali jeszcze inne nagrody, które ufundowali sponsorzy którymi byli m.in. Muzeum Zamkowe w Pszczynie, Oddział PTTK Ziemi Pszczyńskiej, Muzeum Powstań Ślaskich w Świętochłowicach, Muzeum Górnictwa w Zabrzu, Miejskie Centrum Informacji i Turystyki w Piekarach Śląskich, Oddziały PTTK i Koła Przewodnickie w Mikołowie, Chorzowie, Chorzowie Batorym, Tarnowskich Górach itd.

Na wniosek Oddziału PTTK Ziemi Pszczyńskiej, Zarząd Główny PTTK odznaczył Pana dyrektora Macieja Klussa „Medalem za Pomoc i Współpracę” doceniając całokształt animacji kulturalnych, które mają miejsce w jego placówce oraz za przychylność dla naszego stowarzyszenia i pomoc przy współorganizacji pięciu edycji Konkursu Krasomówczego.

Gośćmi konkursu byli prezes ZG PTTK – Jacek Potocki, członkowie ZG PTTK – Waldemar Osypiuk, Anna Sierpińska, Stanisław Sikora, przewodnicząca Komisji Przewodnickiej ZG PTTK – Swietlana Koniuszewska oraz przewodniczący Krajowego Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK – Adam Jakubowski.

Organizatorami Konkursu byli ze strony Dyrekcji Muzeum Zamkowego – Maciej Kluss, ze strony Zarządu Oddziału PTTK Ziemia Pszczyńska – Jacek Czober, ze strony Samorządu Przewodników Turystycznych PTTK Woj. Śląskiego – Ryszard Ziernicki.

Zarząd Oddziału PTTK Ziemi Pszczyńskiej pragnie serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom za udział oraz osobom, które przyczyniły się do zorganizowania i przeprowadzenia tego wydarzenia, a ponieważ jest to impreza cykliczna do zobaczenia za rok.

Tekst: Kol. R. Ziernicki

Zdjęcia: Kol. M. Dmetrecki