Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Relacja z I wycieczki rowerowej z cyklu „Przewodnik czeka” – 2.07.2017

2 lipca 2017

 

Relacja z wycieczki rowerowej Poznajemy Okolice Powiatu Pszczyńskiego z cyklu „Przewodnik Czeka” w dniu 02 lipca 2017r

 

Oddział PTTK Ziemi Pszczyńskiej wraz z Klubem Turystyki Kolarskiej „Koło” zorganizował w niedzielę 02 lipca 2017 r wycieczkę rowerową w kierunku południowo- wschodnim powiatu pszczyńskiego.

Kilkuosobowa grupa rowerzystów wyruszyła z rynku pszczyńskiego.

Po przejechaniu paru kilometrów dotarliśmy do Ćwiklic do zabytkowego najstarszego drewnianego kościoła w powiecie Pszczyńskim.

Z Ćwiklic udaliśmy się do Rudołtowic pod późnobarokowy rokokowy pałac wzniesiony w drugiej połowie XVII wieku, w którym obecnie mieści się Ośrodek Edukacyjno- Leczniczo- Rehabilitacyjny dla Dzieci Niewidomych i Niedowidzących.

 

Na trasie zdarzyła się także niewielka awaria

Z Rudołtowic przez Rudawki dojechaliśmy do Grzawej do zabytkowego kościoła drewnianego.

Dalej trasa wiodła do Miedźnej pod Mogiłę zbiorową 42 ofiar zamęczonych na terenie sołectwa Miedźna dnia 18 stycznia 1945 r przez hitlerowskich oprawców SS w czasie ewakuacji obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu na przykościelnym cmentarzu największego w powiecie pszczyńskim zabytkowego drewnianego kościoła.

Z Miedźnej przejechaliśmy do Ćwiklic pod obelisk upamiętniający bitwę żołnierzy polskich z niemieckim najeźdźcą w wrześniu 1939 roku, w której zginęło 217 polskich żołnierzy.

Dalej udaliśmy się w drogę powrotną do Pszczyny.

Historię zwiedzanych obiektów przedstawili przewodnicy Koledzy Jacek Czober i Marian Jędrysik.

Szczegóły

Data:
2 lipca 2017