Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

Relacja z 41 Rajdu PTTK Po Ziemi Pszczyńskiej – 100 lat Odzyskania Niepodległości

9 czerwca 2018

Sprawozdanie z 41 Rajdu PTTK po Ziemi Pszczyńskiej

100 Lat Odzyskania Niepodległości ”

9 czerwca bieżącego roku odbył się 41 Rajd po Ziemi Pszczyńskiej organizowany przez Oddział PTTK Ziemi Pszczyńskiej. W tym przedsięwzięciu wspierali nas Starostwo Powiatowe w Pszczynie, Urząd Gminy Goczałkowice, Miejski Ośrodek Rekreacji i Sportu w Pszczynie.

Tematem tegorocznego rajdu była 100 – Rocznica Odzyskania Niepodległości.

W rajdzie wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych Powiatu Pszczyńskiego wraz z opiekunami oraz osoby indywidualne wraz z obsługą rajdu było to łącznie około 72 osoby. Uczestnicy rajdu mieli do wyboru trasę pieszą (gra uliczna), która swoim zasięgiem obejmowała teren miasta Pszczyna oraz trasy rowerowe.

Trasa piesza przeznaczona była dla uczniów klas V i VII szkół podstawowych. Uczestnicy na podstawie map i zaznaczonych na niej punktów musieli dotrzeć do wyznaczonych punktów na terenie miasta związanych z tematem rajdu i rozwiązać quiz.

Trasa rowerowa przeznaczona była dla uczniów szkół ponadpodstawowych i osób dorosłych. Prowadziła ona z Pszczyny przez Studzienice, Jankowice i Kobiór. Aby rozwiązać wszystkie zadania uczestnicy musieli pokonać prawie 40 km trasę.

Rajd nie miał charakteru wyścigu sportowego miał wymiar wyłącznie rekreacyjny.

O kolejności na mecie decydowało zrealizowanie zadań w formie quizu czyli wiedza uczestników. Całość przedsięwzięcia koordynowana była przez Przewodników z Koła Przewodników PTTK im. Haliny i Witolda Jakubowskich w Pszczynie oraz Przodowników Turystyki Kolarskiej KTK „Koło” przy Oddziale PTTK Ziemi Pszczyńskiej. Komandorami rajdu byli Zbigniew Kloc oraz Ludwik Urbańczyk.

Zadania quizu przygotowane były przez Koleżankę Teresę Kloc oraz Zbigniewa Kloc.

Trasy piesze i rowerowe biegnące przez Ziemię Pszczyńską przygotowane i wyznaczone w terenie przez Przewodników z Koła Przewodników PTTK im. Haliny i Witolda Jakubowskich w Pszczynie oraz Przodowników Turystyki Kolarskiej KTK „Koło” przy Oddziale PTTK Ziemi Pszczyńskiej. Wszystkie grupy piesze rozpoczęły Rajd na Rynku, a grupy rowerowe wyruszyły spod Hotelu PTTK przy ulicy Bogedaina każda z grup otrzymała mapkę miasta Pszczyna z zaznaczonymi na niej punktami w których znajdowały się zagadki. Poprawne rozwiązanie skutkowało otrzymaniem punktu. Punkty decydowały o zajmowanym przez uczestników miejscu. Metą Rajdu również był obiekt naszego hotelu.

Zwycięzcy quizu otrzymali nagrody, a był to sprzęt sportowy i przydatny ekwipunek turystyczny. Wszyscy zgłoszeni uczestnicy otrzymali znaczki rajdowe oraz pamiątkowe dyplomy za uczestnictwo w rajdzie.

Gratulujemy zwycięzcom. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział.

Nagrodzenie i wyróżnienie biorącej udział młodzieży było możliwe dzięki pomocy i wsparciu wszystkich współorganizatorów imprezy, którym Zarząd Oddziału PTTK Ziemi Pszczyńskiej tą drogą dziękuje. Organizatorzy składają również podziękowanie wszystkim kolegom przewodnikom m. in. Teresie Kloc oraz Zbigniewowi Kloc za organizację rajdu oraz przygotowanie quizu, opiekunom grup rajdowych i opiekunom szkolnych SKKT, a w szczególności przewodnikom i przodownikom turystyki kolarskiej zrzeszonym w naszym Klubie Rowerowym “Koło”, którzy aktywnie włączyli się w przygotowanie i obsługę rajdu.

Z turystycznym pozdrowieniem,

Zarząd Oddziału PTTK Ziemi Pszczyńskiej

Zdjęcia z rajdu:

Zdjęcia: Kol. Z. Kloc

Szczegóły

Data:
9 czerwca 2018